Lakóingatlan adásvétele esetén az eladónak jogszabályi kötelezettsége elvégeztetni a lakás villamos biztonsági felülvizsgálatát.
(Ld. 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet )
Bár az adásvételi szerződés maga nem lesz jogszabályba ütköző, ha mindez nem történik meg, de…
Élet- és vagyonvédelmi szempontból, továbbá az eladókat terhelő kellékszavatosság miatt is fontos a felülvizsgálat elvégeztetése.
A biztonsági felülvizsgálatot bérbeadáskor is kötelező elvégezni!
A villamos biztonsági felülvizsgálat olyan, mint egy egészségügyi ellenőrzés, csak éppen az ingatlan elektromos rendszere számára. Az a célja, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy minden áramot vezető rész biztonságos és jól működik. Ezt egy szakértő végzi, aki alaposan átvizsgálja az összes kábelt, csatlakozót, biztosítékot és más elektromos részt, hogy ne történhessen baleset.
Ez különösen fontos, amikor egy ingatlant el akarnak adni, mert így biztosíthatják az új lakók számára, hogy a rendszer biztonságos és megbízható. Ha valami nem megfelelő, azt időben ki lehet javítani, így nemcsak a jogszabályoknak felelünk meg, hanem a ház értékét is megőrizzük, sőt növeljük vele.
A kötelező villamos biztonsági felülvizsgálatot Magyarországon a 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet írja elő. Ez a rendelet részletesen szabályozza, hogy milyen gyakorisággal és mely környezetekben kell elvégezni az elektromos rendszerek biztonsági ellenőrzését.
Ez a felülvizsgálat alapvetően a következőket tartalmazza:
Áramköri elemek és vezetékek állapotának ellenőrzése
Földelési rendszer vizsgálata
Biztosítékok, csatlakozók és áram-védőkapcsolók tesztelése
A rendelet azonban meghatároz kivételeket is:
- ha a lakás áramkörei 32 A-nél nem nagyobb túláramvédelmet kapnak
- és a rendszert áram-védőkapcsolók védik, a felülvizsgálat elhagyható.
Kommentek