Ha ingatlant vásárolunk vagy bérlünk, feltételezzük, hogy a ingatlan közműszolgáltatásai jól működnek és biztonságosak. Különösen fontos, hogy az ingatlan áramszolgáltatása és hálózata megfelelő, illetve rendeltetésszerű legyen és ne jelentsen veszélyt a használóra.
A villamossági felülvizsgálat esetében nyújt segítséget a 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet, amikor a lakóépületek kapcsán megfogalmazza azt a kötelezettséget, hogy bérbeadáskor, eladáskor a villamossági hálózatot, a villamos berendezéseket is felül kell vizsgáltatni.
Az ingatlan tulajdonos, aki érintésvédelmi tanúsítvány nélkül adja el-, vagy adja bérbe az ingatlanát, a következőket kockáztatja:
1. **Jogszabálysértés**:
Az érintésvédelmi tanúsítvány megléte jogszabályi előírás bérbeadáskor és eladáskor, mivel a tanúsítvány a lakás/ház elektromos rendszerének biztonságosságát igazolja. Ennek hiánya törvénysértést jelenthet.
2. **Felelősségvállalás**:
Ha az új tulajdonosnál baleset vagy kár következik be a nem megfelelő érintésvédelem miatt, az eredeti tulajdonos is felelősségre vonható. Ez különösen fontos, ha kiderül, hogy a tanúsítvány hiánya miatt történt a baleset.
3. **Pénzbírság**:
Az érintésvédelmi tanúsítvány hiányának jogi következménye lehet, akár bírság is kiszabható, ami jelentős anyagi terhet jelenthet az eladóra nézve.
Kommentek